biografia

czyli historia basement w skrócie

początki

Zespół Basement powstał w lipcu 2008 roku, w składzie: Adam Lachendro (gitara, wokal), Rafał Bartosik (gitara), Jarosław Miśta (bas), Tomasz Osiński (bębny). W lutym 2009 Basement wchodzi do będzińskiego studia Alternativ, gdzie nagrywa swój debiutancki materiał - Promo 2009. Materiał zostaje dość dobrze przyjęty przez miłośników ciężkiego grania. Otrzymuje dość dobre jak na debiut recenzje. Na przełomie zimy i wiosny 2010 grupa wchodzi do studia aby nagrać długo planowaną płytę. Na miejsce rejestracji materiału wybrane zostaje młode, katowickie studio Parabellum. Nagrania zostają zakończone w maju. Do lipca 2010 trwają prace nad miksem. Wraz z końcem lipca 2010 prace nad płytowym debiutem BASEMENT zostają zakończone. Po dwóch kolejnych miesiącach niepowodzenia w poszukiwaniu wydawcy dla debiutu, nie chcąc dłużej czekać, Basement postanawia wydać materiał własnym sumptem, co też czyni. 15 listopada 2010 ma miejsce oficjalna premiera debiutanckiej płyty. Płyta jest dobrze przyjmowana w metalowych kręgach. Otrzymuje wiele dobrych i bardzo dobrych recenzji w internetowych portalach tematycznych. Wiosną 2011 roku miejsce ma chyba największy dotychczasowy sukces grupy. Płyta Basement zostaje wyróżniona spośród ponad 700 płyt zgłoszonych do Eliminacji do XVII Przystanku Woodstock. Zespół otrzymuje możliwość wystąpienia na jednym z czterech półfinałowych koncertów. Koncert odbywa się w maju 2011 w katowickim klubie studenckim Straszny Dwór. Okazało się jednak, że 20 minut jakie mieli do dyspozycji nie pozwala przekonać Jury i Basement nie otrzymuje możliwości wystąpienia podczas koncertu finałowego. Rok później grupa występuje podczas polskiej edycji festiwalu Metalfest 2012 w Jaworznie. Jesień i zima 2012 upływają pod znakiem koncertów i pracy nad nowym materiałem. Wiosną 2013 roku Basement wchodzi do studia gdzie rejestruje drugą płytę zatytułowaną "Deszcz i krew". Płyta ukazuje się jesienią 2013 roku i od razu zbiera pochlebne recenzje na tematycznych portalach muzycznych, co dla muzyków Basement stanowi miłą niespodziankę. Również Metal Hammer wystawia płycie "Deszcz i krew" bardzo wysoką notę. Napędzony pozytywnym oddźwiękiem płyty, Basement daje kilka koncertów. I gdy wszystko wskazuje na to, że teraz może być już tylko coraz lepiej...

W kwietniu 2014 roku zespół postanawia opuścić gitarzysta. Rozpoczynają się poszukiwania następcy Rafała. Rekrutacja trwa ponad miesiąc. W tym czasie przez salę prób przewija się kilku obiecujących "wioślarzy". Wybór pada w końcu na młodego adepta gitarowego rzemiosła pochodzącego z pobliskich Łaz - Łukasza Raka. Łukasz od razu przekonuje do siebie tryskając entuzjazmem, zapałem do pracy i dojrzałym podejściem. Wydaje się być właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Od czerwca rozpoczyna się wspólna praca nad ograniem materiału i przygotowaniem do jesiennych koncertów. Niestety zespół wciąż prześladuje pech. Po kilku udanych, jesiennych koncertach Basement z Łukaszem na gitarze - wczesną wiosną 2015 roku zespół opuszcza dotychczasowy basista. Grupa znów musi szukać właściwego dla siebie muzyka. Udaje się to z końcem lata. Do zespołu dołącza Rafał "Banan" Banaszek i od razu zaczyna się ogrywanie materiału, aby jesienią 2015 z nowym składzie rozpocząć koncertowanie.

U schyłku jesieni Basement gra kilka lokalnych koncertów w ramach mini trasy Autumn Earthquake Tour 2015 wraz z zespołami Clause For Sinner i Afterlife. Świetne przyjęcie koncertów i stabilizacja w składzie pozwala z optymizmem spoglądać w nowy rok 2016, który upływa pod znakiem koncertów, granych przez Basement coraz częściej.
Wiosną 2017 roku za pośrednictwem serwisu YouTube na światło dzienne wypływa "The B of Spades. EP 2017". Trzy utwory będące świadectwem tego, jak zespół wygląda i brzmi w nowym składzie. Wiosna i lato 2017, to głównie koncerty i pisanie materiału na nowy album. W międzyczasie muzyka zawarta na "The B of Spades. EP 2017" zostaje doceniona przez grupę Illusion, która po odsłuchaniu nowego materiału Basement zaprasza zespół do wystąpienia w roli supportu podczas trzech koncertów otwierających trasę koncertową z okazji ich XXV-lecia powstania. Daty idealnie wpisują się w grafik zaplanowanej na jesień trasy koncertowej Basement pod kryptonimem "Basement i Goście". Trasa rozpoczyna się we 9 września, a kończy w 14 listopada 2017 roku obejmując 10 występów w 9 polskich miastach. Entuzjastyczne przyjęcie przez publikę podczas wszystkich koncertów jesiennej trasy jeszcze bardziej motywuje zespół do zwiększenia wysiłków i zintensyfikowania działań mających na celu realizację nowej płyty Basement.


dziś

W lutym 2018 Basement wchodzi do studia MaQ Records, by pod skrzydłami znanego producenta - Haldora Grunberga - zarejestrować materiał na nową płytę, zatytułowaną „Na krawędzi końca”.
Premiera płyty ma miejsce 19 maja 2018 roku podczas jubileuszowego koncertu z okazji 10 lat istnienia Basement.

Kolejne miesiące 2018 i początek 2019 roku upływają na koncertach mających za zadanie dotarcie z nowym materiałem do szerszej publiczności. Utwory z płyty  „Na krawędzi końca” stanowiące trzon najnowszej, koncertowej setlisty grupy - na żywo przyjmowane są bardzo dobrze. Jednak zespołu nie omijają kłopoty. Wczesną wiosną 2019 roku szeregi Basement opuszcza basista - Rafał "Banan" Banaszek. Rozpoczynają się poszukiwania następcy.