Strona Główna Biografia Line-up Muzyka Teksty Video Galeria Download Kontakt Szukaj Facebook
Menu główne
Strona Główna
Biografia
Line-up
Muzyka
Teksty
Video
Galeria
Download
Kontakt
Szukaj
Facebook
Użytkownicy Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 680
Najnowszy Użytkownik: lamberts
Piszą o nas
04.2017
Głos Dąbrowski - recenzja The B of Spades.

==========
04.2017
recenzja The B of Spades. EP 2017

==========
01.2014
Metal Mundus (recenzja Deszcz i Krew)

==========
01.2014
Atmospheric Magazine (recenzja Deszcz i Krew)

==========
03.12.2013
Metal Rulez (recenzja Deszcz i Krew)

==========
03.12.2013
Dąbrowiak.eu (recenzja Deszcz i Krew)

==========
01.12.2013
Dąbrowiak.eu (recenzja)

==========
Rok 2010:
EverMetal zine (wywiad)
Metal Mundus (recenzja)
Biografia
Bio

W latach 1989 – 1993 w death metalowych kręgach muzycznego podziemia Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska dość głośno było o grupie pochodzącej z Będzina, występującej pod nazwą Azazel. A to za sprawą dość dużej aktywności koncertowej i „organizacyjnej” (muzycy Azazel zorganizowali wiele koncertów w nieistniejącym już dziś Będzińskim klubie MAX, w którym odbywały się również ich próby). Spora ilość koncertów w różnych zakątkach kraju, oraz dwie taśmy demo (wówczas płyta CD była nieosiągalnym luksusem) - wydana nakładem Baron Records „Way Of Suffering” i „Promised Land”, która nie była nigdy dystrybuowana na szerszą skalę ponieważ nie znalazła wydawcy – między innymi sprawiły, że Azazel przez kilka lat swojej działalności był ważnym elementem metalowej sceny w Polsce. Koncertował m.in. z takimi tuzami ówczesnego polskiego metalowego undergroundu jak Pandemonium, Danger Driver, Iscariota, Deadly Vision, Mordor, Betrayer, Hate czy wreszcie mniej undergroundowym Katem, szwedzkim Temperance i szwajcarskim Sadness. I wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, gdy pewnego wiosennego dnia 1993 roku Azazel rozsypał się z różnych, bardzo prozaicznych powodów. Drogi poszczególnych muzyków rozeszły się, choć pozostali oni w przyjaznych „pozamuzycznych” stosunkach.

15 lat później, w lipcu 2008 roku drogi dwóch muzyków Azazel schodzą się ponownie. Gitarzyści Adam ”Waflo” Lachendro i Rafał „BlacuR” Bartosik postanawiają znów pograć wspólnie, a najlepiej w starym składzie. Niestety bez zmarłego rok wcześniej perkusisty Azazel - Radosława „Łysego” Boczkowskiego (RIP) . Jego miejsce w nowo powstałym zespole zajmuje Tomasz „Tommy” Osiński. Dwa miesiące później skład uzupełnia Jarosław „Bary” Miśta – były bassman Azazel.  Tak oto „będzińska legenda” zostaje wskrzeszona obierając sobie nową nazwę – Basement.
Wrzesień, październik i listopad upływają pod znakiem intensywnych prób oraz tworzenia i szlifowania zupełnie nowego materiału. Muzycy prawie całkowicie odcinają się od wcześniejszych dokonań z czasów Azazel tworząc nowe kompozycje, a ze starych klimatów zatrzymując sobie jedynie instrumentalny utwór otwierający wydawnictwo „Way Of Suffring” pt Baron Samedi. Nieco zmieniony aranżacyjnie utwór staje się swego rodzaju hołdem i memorandum na cześć zmarłego przedwcześnie perkusisty Azazel - Radka Boczkowskiego i gdy tylko Basement zaczyna koncertować,  a ich debiut sceniczny pod nowym szyldem datuje się na 11. 01. 2009 podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Baron Samedi staje się, jak za dawnych lat, utworem otwierającym ich koncerty. Koncert na WOŚP wypada całkiem przyzwoicie i jest kolejnym impulsem do jeszcze większego zintensyfikowania działań w Basement. Kolejne próby przynoszą skutek w postaci nowych pomysłów i aranżacji, z których niebawem z pewnością powstanie kawał dobrego, mocno kopiącego w najczulsze punkty materiału.
W lutym 2009 Basement wchodzi do będzińskiego studia Alternativ, gdzie pod okiem Adama Romańskiego nagrywa swój debiutancki materiał - Promo 2009. Z uwagi na niezbyt wielkie środki jakie grupa może przeznaczyć na nagranie materiału demo, realizacja całego przedsięwzięcia trwa niecały miesiąc. Pośpiech wywiera dość mocny wpływ na końcowy efekt, który nie jest dla muzyków Basement w 100% zadowalający.

* * * * *

Czerwiec 2010.
Na przełomie zimy i wiosny 2010 Basement wchodzi do studia aby nagrać długo planowaną płytę. Na miejsce rejestracji materiału wybrane zostaje młode, katowickie studio Parabellum, gdzie dzielą i rządzą bracia Bartek i Maciek Szmatloch - muzycy zespołu Dual-Coma i świetni realizatorzy i dźwiękowcy w jednym. Nagrania zostają zakończone w maju i obecnie trwają prace nad miksem.

* * * * *

Sierpień 2010.
Wraz z końcem lipca 2010 praca w katowickim Parabellum Studio nad płytowym debiutem BASEMENT zostają zakończone. Obecnie grupa szuka wydawcy materiału.

* * * * *

Październik 2010.
Po dwóch kolejnych miesiącach niepowodzenia w poszukiwaniu wydawcy dla debiutu, nie chcąc dłużej czekać, Basement postanawia wydać materiał własnym sumptem, co też czyni.

15 listopada 2010 ma miejsce oficjalna premiera debiutanckiej płyty. Płyta jest dobrze i bardzo dobrze przyjmowana w metalowych kręgach. Otrzymuje wiele dobrych i bardzo dobrych recenzji w internetowych portalach tematycznych.

* * * * *

Wiosną 2011 roku miejsce ma chyba największy dotychczasowy sukces grupy. Płyta Basement zostaje wyróżniona spośród 700 płyt zgłoszonych do Eliminacji do XVII Przystanku Woodstock. Zespół otrzymuje możliwość wystąpienia na jednym z czterech półfinałowych koncertów. Koncert odbywa się w maju 2011 w katowickim klubie studenckim Straszny Dwór. Niestety 20 minut jakie mieli do dyspozycji nie pozwala przekonać Jury i Basement nie otrzymuje możliwości wystąpienia podczas koncertu finałowego. Jednak nie zniechęcony tym faktem postanawia zgłosić chęć udziału w kolejnych eliminacjach do Przystanku Woodstock.

* * * * *

Rok później grupa występuje podczas polskiej edycji festiwalu Metalfest 2012 w Jaworznie, gdzie spotyka się z ciepłym przyjęciem metalowej publiczności.

* * * * *

Jesień i zima 2012 upływają pod znakiem koncertów i pracy nad nowym materiałem.

* * * * *

Wiosną 2013 roku Basement wchodzi ponownie do studia Parabellum gdzie rejestruje drugą płytę zatytułowaną "Deszcz i krew". Premiera płyty przewidywana jest na październik 2013 r.

* * * * *

Płyta Deszcz i krew zgodnie z przewidywaniami, ukazuje się jesienią 2013 roku i od razu zbiera pochlebne recenzje na tematycznych portalach muzycznych, co dla muzyków Basement stanowi miłą niespodziankę. Również Metal Hammer wystawia płycie Deszcz i krew bardzo wysoką notę. Napędzony pozytywnym oddźwiękiem płyty Basement daje kilka koncertów. I gdy wszystko wskazuje na to, że teraz może być już tylko coraz lepiej...

* * * * *

W kwietniu 2014 roku zespół postanawia opuścić gitarzysta. Basement rozpoczyna poszukiwania następcy Rafała. Rekrutacja trwa ponad miesiąc. W tym czasie przez salę prób przewija się kilku obiecujących "wioślarzy". Wybór pada w końcu na młodego adepta gitarowego rzemiosła pochodzącego z pobliskich Łaz - Łukasza Raka. Chłopak od razu przekonuje do siebie tryskając entuzjazmem, zapałem do pracy i dojrzałym podejściem. Wydaje się być właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Od czerwca rozpoczyna się wspólna praca nad ograniem materiału.

* * * * *

Niestety zespół wciąż prześladuje pech. Po kilku udanych, jesiennych koncertach z Łukaszem na gitarze - wczesną wiosną 2015 roku zespół opuszcza dotychczasowy basista. Grupa znów musi szukać właściwego dla siebie muzyka.

* * * * *

Szczęśliwie udaje się to z końcem lata. Do zespołu dołącza Rafał "Banan" Banaszek i od razu zaczyna się ogrywanie metariału, aby jesienią 2015 z nowym składzie rozpocząć koncertowanie. U schyłku jesieni Basement gra kilka lokalnych koncertów w ramach trasy Autumn Earthquake Tour 2015 wraz z zespołami Clause For Sinner i Afterlife. Świetne przyjęcie koncertów i stabilizacja w składzie pozwala z optymizmem spoglądać w nowy rok 2016.

* * * * *

Rok 2016 upływa pod znakiem koncertów, których Basement gra coraz więcej. W międzyczasie, w "zaciszu" sali prób powstają nowe utwory. Zmiany w składzie grupy w bardzo znaczący sposób wpływają na ich wizerunek sceniczny, teraz dojrzalszy, bardziej spójny i efektowny. Łukasz i Rafał odgrywają równie dużą rolę w tworzeniu nowego materiału zespołu, który Basement ma nadzieję zarejestrować w 2017 roku.

* * * * *

Wiosną 2017 roku za pośrednictwem serwisu YouTube na światło dzienne wypływa "The B of Spades. EP 2017". Trzy utwory będące świadectwem tego, jak zespół wygląda i brzmi w nowym składzie. Wiosna i lato 2017, to głównie koncerty i pisanie materiału na nowy album. W międzyczasie muzyka zawarta na "The B of Spades. EP 2017" zostaje doceniona przez grupę Illusion, która po odsłuchaniu nowego materiału Basement zaprasza zespół do wystąpienia w roli supportu podczas trzech koncertów otwierających trasę koncertową z okazji ich XXV-lecia powstania. Daty idealnie wpisują się w grafik zaplanowanej na jesień trasy koncertowej Basement pod kryptonimem "Basement i Goście". Trasa rozpoczyna się 9 września, a kończy 24 listopada 2017 roku obejmując 10 występów w 9 polskich miastach. Entuzjastyczne przyjęcie przez publikę podczas wszystkich koncertów jesiennej trasy jeszcze bardziej motywuje zespół do zwiększenia wysiłków i zintensyfikowania działań mających na celu realizację nowej płyty Basement.

CDN

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Najbliższe koncerty
================
24.03.2018 Dąbrowa Górnicza
Rock Out
================
20.04.2018 Dąbrowa Górnicza
Rock Out
================
19.05.2018 Dąbrowa Górnicza
Rock Out
================
24.11.2018 Zabrze
Kopalni Guido
================
Płyta Deszcz i Krew
W temacie maila napisz tylko Deszcz i krew.
W mailu zwrotnym otrzymasz wszystkie potrzebne informacje.
Partnerzy